تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی در 10 قدم دانستنی های مفید برای زندگی

29
مارس

تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی در 10 قدم

در این مطلب سعی میکنم اطلاعات و تجربیات خودم را در زمینه تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی یا همان Umschreiben را با شما در میان بذارم.لازمه بدونید که تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی یا همان Umschreibenباید در سه سال اول اقامت در آلمان انجام گردد ( بعضی ایالت های شاید 2 سال ) در غیراینصورت باید مانند نوآموزها از اول شروع به اخذ گواهینامه آلمانی کرد که بسیار پرهزینه و وقت گیر خواهد بود. تجربه من در زمینه گواهینامه ایرانی است و دوستان افغان برای اطلاعات دقیق تر باید به افرادی مراجعه کنند که این پروسه را طی کرده اند البته شاید بیشتر موارد مطرح شده در اینجا برای آنها هم صدق کند ولی من نمی توانم با قاطعیت اینجا بگم.

 

 افرادی که گواهینامه ایرانی دارند و می خواهند آنرا به گواهینامه تبدیل کنند به عبارتی Umschreiben کنند (طبق تجربه من) باید به این ترتیب عمل کنند.

قدم 1 : گواهینامه معتبر ایرانی خود را به زبان آلمانی و پیش یک مترجم رسمی یا در مراکز ADAC ترجمه کنید . در صورتیکه گواهینامه شما اعتبار ندارد باید همانند کسی که گواهینامه ندارد اقدام به اخذ گواهینامه کنید.

قدم 2 : دوره کمکهای اولیه را انجام دهید.

این دوره به Erste Hilfe معروف است و یکروزه برگزار میشود که شامل حدود 7 ساعت آموزش کمکهای اولیه است . هزینه آن بین 25 تا 30 یورو است .می توان با سرچ همین کلمه در گوگل و آوردن اسم شهرتون موسساتی که این دوره ها را برگزار می کنند بیابید و آنلاین یا با مراجعه با آنها ثبت نام و سپس دوره را بگذرانید.

قدم 3: تست بینایی (معاینه چشم) Siehtest 

شما می توانید از شعبه های Fielmann که فروشکاههای عینک هستند یا مراکز دیگر هم انجام دهید.هزینه آن از حدود 12 یورو است.

قدم 4: عکس بیومتریک برای گواهینامه بگیرید.

می توانید از دستگاههای اتومات داخل شهر استفاده کنید که ارزانتر هستند ولی با کیفیت کمتر یا پیش یک عکاس بروید.هزینه این مورد هم حدود 10 یورو خواهدشد.

نکته جالب اینجاست که موسساتی که دوره کمکهای اولیه برگزارمی کنند در کنار این دوره مسولیت معاینه چشم و گرفتن عکس برای متقاضی را هم قبول می کنند و هر سه مورد را در قالب یک پکیج مناسب ارئه می کنند.هزینه کلی آن چیزی حدود 45 یورو خواهد شد.

 

قدم 5 : به اداره راهنمایی و رانندگی Verkehrsamt و یا مراکزی که در شهر شما مسول اینکار هستند بروید و اصل گواهینامه ایرانی و ترجمه آن بهمراه مدرک دوره کمک های اولیه, عکس و تاییده معاینه چشم را ارائه کنید و هزینه درخواست برای گواهینامه را که حدود 35 تا 40 یورو است را همانجا پرداخت می کنید. مدرک شناسایی اعم از پاسپورت یا کارت اقامت (آوس وایس ) و برگه تاییده اقامت Meldbestätigung را حتما همراه داشته باشید.

تبصره مهم : این کار باید در 2 یا 3 سال اول اقامت در کشور آلمان انجام گردد (طبق تجربه دوستان در بعضی ایالت ها شاید این تبصره صدق نکند) .

قدم 6 : انتظار و آماده سازی برای آزمون تئوری رانندگی آلمان

پس از ارائه مدارک به اداره مربوطه 1 تا 2 هفته طول می کشد تا مجوز تبدیل گواهینامه خارجی شما به گواهینامه آلمانی برای شما فرستاده شود.از تاریخ درخواست شما یکسال تمام وقت دارید آزمون تئوری رانندگی آلمان را با موفقیت پشت سر بگذرانید. عنوان این مجوز این است .

Erteilung der Fahrerlaubnis Umschreibung eines Ausländischen Führerschein

اما برای آماده سازی امتحان تئوری گواهینامه آلمان چه سطح زبانی لازم است و چه منابعی موجود هستند.

چون کسی که گواهینامه ایرانی دارد ملزم به حضور در کلاس آموزش تئوری نیست می توان این آمادگی را بصورت خودآموز انجام داد و هزینه آن را هم صرفه جویی کرد. هرچند حضور در کلاسهای آمورش تئوری کمک زیادی به یادگیری قوانین راهنمایی و رانندگی در آلمان می کند که بعدا در قسمت عملی ( شهری) به یاری شما خواهد آمد.

سطح زبان :

هرچند شنیده ایم که با سطح A2 هم بعضی از دوستان توانستند امتحان تئوری را قبول شوند ولی واقعا سخت است و بنظر من بعد از B1 مقداری ( و نه زیاد) وضعیت بهتر خواهد شد. چون زبان بکاررفته در سوالات آزمون گواهینامه آلمانی یک زبان تخصصی و خاصی است . هرچند خیلی از سوالات را می توان تکراری قلمدادکرد و کلمات سخت هم به مراتب تکرار می شوند که یادگیری آنها را آسانتر میکند. باز می توانید با هر سطح زبانی که هستید شروع به خواندن سوالات کنید و در کنار آمادگی آزمون رانندگی آلمانی سطح زبان خودتون را هم بهتر کنید.نکته آخر اینکه سوالات سخت و مفهومی را می توان حفظ کرد و با نگاه در حافظه نگه داشت. اشتیاق داشتن گواهینامه آلمانی بهترین کاتالیزور و کمک شما در این راه خواهد بود.

منابع آزمون گواهینامه رانندگی آلمان:

من دو منبع را معرفی می کنم که می تواند به شما کمک کند .

* مجموعه کلیه سوالات آزمون تئوری راهنمایی و رانندگی آلمان با ترجمه فارسی است که می توانید از اینجا دانلود کنید.

این مجموعه سوالات هرچند قدیمی هستند ولی هدف ما که یادگیری کلمات سخت و مهم آلمانی در سوالات است را پوشش می دهد.توصیه من یکبار مطالعه کامل این مجموعه و سپس زدن تست به مدت 2 هفته است .

 

پس از اینکه مقداری با کلمات اشنا شدید می توانید یک اپلیکیشن یا سی دی را خریداری کنید و با آن تست بزنید.دقت کنید که نرم افزار خریداری شده باید به روز باشد چون هر چند ماه یکبار چندین سوال جدید به مجموعه اضافه می شوند.من شخصا با اپلیکیشن Fahrschulcard کار کردم که پولی است. اپلیکیشن های رایگان هم کم نیستند ولی همه سوالات را ندارند که می توانید در مارکت اندروید یا اپل سرچ و … دانلود کنید. هزینه اپلیکیشن یا سی دی از 25 تا 40 یورو متغییر است.

قدم 7 : وقتی که احساس کردید حداقل یک هفته است همه تست ها را بدون مشکل قبول می شوید برای امتحان تئوری ثبت نام کنید.برای اینکار شما به دو آیتم که در مجوز فرستاده شده  از طرف اداره راهنمایی و رانندگی موجود هستند, نیاز دارید . یکی Auftragsnummer و دیگری Zugangscode . با داشتن این دو آیتم می توانید در سایت Tüv برای آزمون تئوری رانندگی آلمان ثبت نام کنید. سایتی که می توانید برای آزمون تئوری ثبت نام کنید هم در مجوز صادرشده از سوی اداره راهنمایی و رانندگی آمده است مثلا برای من ( هامبورگ) سایت TÜV HANSE بود که بصورت زیر است.

که با وارد کردن دو عدد گفته شده می توان وارد صفحه اصلی شد و زمان و محل آزمون را تعیین کرد سپس تاییده آن را دریافت می کنید.

آزمون تئوری گواهینامه رانندگی در آلمان شامل 30 سوال و 110 امتیاز است . شما اجازه دارید حداکثر 10 امتیاز اشتباه داشته باشید .امتیاز سوالات از 2 تا 5 است .

تبصره 1 : دو سوال 5 امتیازی اشتباه بزنید در امتحان مردود می شوید .

تبصره 2 :وقتی که یکبار رد شوید تا 2 هفته اجازه ندارید در آزمون شرکت کنید.

قدم 8 : بعد از قبولی در آزمون تئوری می توانید با مراجعه به یک آموزشگاه رانندگی Fahrschule برای آزمون عملی خود را آماده کنید. ثبت نام در آموزشگاه اجباری است و نمی توان مستقیما برای آزمون عملی ثبت نام کرد.

هزینه های آموزشگاه رانندگی در آلمان برای بخش عملی ( شهری) :

 1. هزینه پایه برای ثبت نام   100 یورو که به آموزشگاه پرداخت می شود. ( برای افرادی که بار اول است که گواهینامه می گیرند حدود 200 یورو)
 2. تعلیم رانندگی (معمولی) هر 45 دقیقه از 25 تا 40 یورو بسته به آموزشگاه و شهر متغییر است.
 3. تعلیم رانندگی ( ویژه – مثل تعلیم در شب یا اتوبان) هر 45 دقیقه 30 تا 50 یورو .
 4. هزینه امتحان رانندگی که دو بخش است یک بخش به Tüv  برگزارکننده آزمون عملی پرداخت می شود و حدود 85 یورو است و یک بخش که به آموزشگاه پرداخت میشود و حدود 150 یورو است که البته شامل یک ساعت تعلیم قبل از آزمون هم میشود.

تبصره: افرادی که می خواهند گواهینامه خود را تبدیل کنند مجبور به سپری کردن تعلیم ویژه نیستند که شامل 5 ساعت تعلیم خارج از شهر, 4 ساعت تعلیم در اتوبان و 3 ساعت تعلیم در شب است.

نکته : هر ساعت آموزش در آلمان 45 دقیقه حساب می شود.

قدم 9 : تعلیم عملی رانندگی : اینکه چند ساعت تعلیم نیاز دارید بستگی به مهارت فعلی شما دارد فقط سعی کنید بحش تئوری را خوب یادبگیرید و فقط حفظ نکنید چون با ندانستن قوانین رانندگی آلمان, هنگام تعلیم کلی از وقت مربی صرف توضیح قوانین و تابلوها می شود .

پس یادگیری دقیق بخش تئوری بسیار مهم است و سعی کنید رانندگی در ایران را از یاد خود ببرید و طبق قوانینی که در بخش تئوری خوانده اید رانندگی کنید .

قدم 10: پس از اینکه به حدی رسیدید که مربی شما را برای آزمون معرفی کرد شما در روز آزمون یک رانندگی بین 30 تا 45 دقیقه خواهید داشت .

درصورتیکه برای بار اول قبول نشوید :

 •  تا 2 هقته حق شرکت در آزمون عملی را ندارید.
 • پس از سه بار ردی تا 3 ماه حق شرکت در آزمون عملی را ندارید.
 • پس از بار 5 و 6 دوباره دو هفته باید فاصله داشت.
 • پس از شش بار ردی باید تحت معاینه روانشناسی قرابگیرد.

و خب طبیعتا هر بار هم چند ساعت باید دوباره تعلیم بگیرید و دوباره هزینه آزمون را بپردازید که هر بار رد شدن در آزمون عملی گواهینامه رانندگی آلمان چیزی حدود 300 تا 350 یورو هزینه در برخواهد داشت.

نکته مهم این است که فاصله قبولی در آزمون تئوری و عملی نباید بیشتر از یکسال شود در غیراینصورت قبولی در آزمون تنوری رانندگی آلمان اعتبار خود را از دست می دهد و روز از نو روزی از نو, باید همه موارد را از اول انجام دهید حتی معاینه چشم و دوره کمکهای اولیه و …

با قبول شدن در آزمون عملی گواهینامه آلمانی شما همان روز یا با مراجعه به ادراه Verkehrsamt  و تحویل گواهینامه ایرانی خود, گواهینامه آلمانی با اعتبار 15 ساله دریافت خواهید نمود.

با آرزوی قبولی همه شما در اولین آزمون تئوری و عملی 🙂

 

ادمین

“آلمان اینفو” باهدف گردآوری اطلاعات و نیازمندی های موردنیاز برای زندگی در آلمان و تبدیل به “بانک جامع اطلاعات آلمان” ایجاد شده است. هنوز در ابتدای راه هستیم ولی مصمم که این هدف را به سرانجام برسانیم.

25 نظرات

Iman
مدت اقامت
8 ماه ago

درود سوالم اینه فرمودید سه سال یا دوسال از اقامت بیشتر نگذشته باشه یعنی از لحظه ورود و درخواست پناهندگی به آلمان یا از بعد از گرفتن قبولی و اقامت سه ساله
ممنون میشم اگر پاسخ بدید چون سوال دوستان زیادیم هست

  ادمین
  8 ماه ago

  سلام
  از ورود محاسبه میکنن . البته یکی از دوستان گفتن بعد 5 سال هم تونستن تبدیل کنن پس معلومه به ایالت ها بستگی داره

Meysam
8 ماه ago

Vaghean aallii bood

ایمان
تحویل گواهینامه ایرانی
5 ماه ago

سلام, گفتین بعد از قبولی در آزمون برای دریافت گواهینامه آلمانی باید گواهینامه ایرانی را تحویل بدیم ؟ یعنی دیگه تو ایران نمیتونیم رانندگی کنیم ؟

mehdi
5 ماه ago

با سلام واسه مربی اموزش رانندگی در المان جکار باید کرد . شغل من این بوده . با تشکر

ایمان
تجربه من
5 ماه ago

سلام میخواستم بگم ظاهرا این فرمول 10 قدمی که گفتین برای همه جا کار نمیکنه. من همه کارها را همونطوری که گفتین انجام دادم و همه مدارک را آماده کردم و به vekehrsamt بردم . اما اونجا با اینکه تمام مدارکم را دیدن و کامل بود به من گفتن باید بری از طریق Fahrschule اقدام کنی و نمیتونی مستقیم بیای اینجا.

  ادمین
  5 ماه ago

  سلام
  این راه رو خود من و بسیاری از دوستان در هامبورگ رفتیم هر چند از طریق آموزشگاه هم میشه ولی هزینه بیشتری میخواد . در آلمان مشکل اینه که در در هر ایالتی قانون خاص خودشون را دارند ولی طبیعتا شما لازم نیس برای دروس تئوری را سرکلاس بشینید چون این قانون کلی است و برای همه که گواهینامه ایران دارند صدق میکنه .
  موفق باشید

Negar
مدت اقامت
4 ماه ago

سلام،

شما این مساله که حداکثر 3 سال بعد از ورود باید برای گرفتن گواهی نامه اقدام کرد رو از کجا خوندین؟ من هرچی تو service portal برلین گشتم چیزی راجع به این قضیه ننوشته بود.
سوال بعدی اینکه باید گواهی نامه ایرانی رو تحویل داد؟

با تشکر

  ادمین
  4 ماه ago

  سلام این فقط یک پیشنهاد بود چون تجربه دوستان اینو میگفت . موقع ثبت نام فقط ترجمه را تحویل میدین ولی وقتی در آزمون شهری قبول شدین باید اصل گواهینامه را تحویل بدین موفق باشید

  Negar
  4 ماه ago

  ظاهرا این قانون 2 یا 3 سال از ورود، از سال 2013 برداشته شده 🙂

Micheal
Soalat
4 ماه ago

Man nemoone soalato loud kardam, vali baz nemikone! Moshkel chie?

  ادمین
  4 ماه ago

  سلام باید نرم افزار Winrar را نصب کنید موفق باشید

mohammad
یک سوال
4 ماه ago

با سلام دوست عزیز
من ساکن آلمان هستم . من طبق شرایطی که شما فرمودید عمل کردم و تمامی مراحل بالا را انجام دادم . بعد از گذشت یکماه مراجعه کردم و سوال پرسیدم مجوز چه زمانی برای من ارسال میشود. به من جواب دادن چیزی برای شما ارسال نمیشود. شما اکنون میتوانید بروید آموزشگاه رانندگی ثبت نام کنید و امتحان بدهید. ولی شما نوشته بودید یک مجوز به همراه نام کاربری و رمز ارسال میشه.
آیا می توانید راهنمایی کنید

  ادمین
  4 ماه ago

  سلام شما اگر گواهینامه ایرانی دارین باید تاییده داشته باشین که بتونین در امتحان تئوری شرکت کنید این تاییده همان چیزی است که اداره براتون میفرسته و اصلا لازم نیست برین آموزشگاه برای ثبت نام چون میتوانید مستقیم برای امتحان تئوری(البته با همان تاییده که روز امتحان میخوان ازتون و نه موقع ثبت نام) ثبت نام کنین و بعد قبول شدن در تئوری باید برین اموزشگاه
  امیدوارم تونسته باشم جوابتونو بدم موفق باشید

الهام
گواهینامه رانندگی در آلمان
4 ماه ago

با سلام
من گواهینامه بین المللی دارم باز هم نیاز به ترحمه گواهینامه ایرانی می باشد؟

Reza
گواهينامه
3 ماه ago

گواهينامه ايران اصلا اينجا قبول ندارن حرف منطقي هم ميزنن ميگن اگه رانندگي داخل ايران اصولي و خوب بود بيشترين مرگ و مير تصادفات جاده اي و ايران نداشت.فقط يه خوبي داره گواهينامه ايراني هزينه ثبت نام نصف ميشه✌🏻

Shahrzad
2 ماه ago

من یک سوال داشتم ما با این ۱۰ مرحله بالا در نهایت تو این مدت ما اجازه رانندگی نداریم درسته؟

  ادمین
  2 ماه ago

  سلام خیر تا گواهینامه نگیرید اجازه ندارید

ناشناس
4 هفته ago

سلام خسته نباشید من یک سوال داشتم اگه گوهینامه راترجمه نکنید قبول نمیکنند وبعد اگر ترجمه کردیم گواهینامه میدن مثلا کارت یا برگه برای سوار شدن ماشین

  ادمین
  4 هفته ago

  سلام بدون ترجمه که نمیتونن بفهمن حتما باید ترجمه شه و تا گواهینامه المانی نگیرین هم اجازه رانندگی ندارید موفق باشید

Majid
Aaqqwwee
4 هفته ago

سلام من یک سوال داشتم اگه گواهینامه رو ترجمه نکنیم قبول نمیکنند من تموم کارها رو انجام دادم فقط ترجمه نکردم باید حتما ترجمه بشه

  ادمین
  4 هفته ago

  صددرصد

Farzad
4 هفته ago

سلام تشکر فراوان از توضیحاتتون
نمونه سوالاتی که با ترجمه زحمت کشیدین گذاشتین آپدیت چه تاریخی هست?

  ادمین
  4 هفته ago

  سلام قدیمی هستند متاسفانه ولی می توان بعنوان منبع خوب استفاده کرد چون تقریبا بیشتر سوالات مشابه هستند و بیشتر اینو گذاشتیم که برای یادگیری اصطلاحات ازش استفاده کنین ولی باید حتما اپ بخرید تا به روز باشه موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب سایت را
را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه آلمان اینفو مطالب سایت را بلافاصله پس از انتشار در ایمیل خود داشته باشید.

از عضویت شما سپاسگزاریم.

مشکلی پیش آمده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به آلمان اینفو می باشد
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: