شرایط به دست آوردن شهروندی یا تابعیت آلمان پناهندگی و انتگراسیون در آلمان

14
مارس

شرایط به دست آوردن شهروندی یا تابعیت آلمان

برای بدست آوردن شهروندی یا تابعیت آلمان شرایط قانونی خاصی وجود دارند که شخص متقاضی فقط با برآورده کردن آنها می تواند تابعیت آلمانی را دریافت کند. این شرایط را برای اولین بار بصورت کامل و از منبع اصلی آن برای شما گردآوری کرده ایم که در  ذیل خواهید دید.برای اشراف داشتن به جزییات این شرایط حتما باید با متخصص این حوزه مشورت کرد.

 

1.داشتن یکی از سه نوع اقامت زیر

-اقامت دایم آلمان Unbefristetes Aufenthaltsrecht der Aufenthaltserlaubnis

-کارت آبی Blaue Karte 

-اقامت محدود befristete Aufenthaltserlaubnis به شرطی که این اقامت به اقامت دائم منجر شود

پناهندگان آلمان معمولا اقامت موقت befristete Aufenthaltserlaubnis سه ساله می گیرند که معمولا قابل تمدید و تبدیل به اقامت دائم خواهد بود.

 

2. متقاضی باید مدت هشت سال بطور قانونی در آلمان زندگی کرده باشد .

* این زمان برای پناهندگان از زمان درخواست پناهندگی محاسبه می گردد.

تبصره : این مدت اقامت در شرایط خاصی به هفت یا حتی شش سال می توان تقلیل پیداکند.

 1. در شرایطی که متقاضی دوره انتگراسیون را به موفقیت سپری کرده باشد این مدت به هفت سال کاهش پیدامی کند.
 2. در شرایطی خاصی این مدت به شش سال کاهش پیدا میکند فقط هنگامی که متقاضی بصورتی ویژه در جامعه ادغام شده باشد مثلا : هنگامی که سطح زبان آلمانی فرد متقاضی بسیارعالی باشد یا اینکه به مدت طولانی در کارهای داوطلبانه و انسان دوستانه فعال بوده باشد .

3. قبول شدن در ” امتحان شهروندی ”  Einbürgerungstest:

این تست شامل سوالهایی در زمینه قانون, نظم اجتماعی و شرایط زندگی در آلمان است و غالبا بعد از دوره 6 ماهه انتگراسیون که به مدرک B1 ختم میشود یک دوره یک ماهه برگزارمیشود که امتحان آن همان Einbürgerungstest است که احتمالا بعضی از دوستان این دوره را به نام Leben in Deutschland یا Orientierungskurs می شناسند.شرکت کردن در این دوره ضروری نیست و فرد متقاضی می تواند شخصا خود را برای امتحان آماده سازد.

 

4.فرد متقاضی باید بتواند هزینه زندگی خود و خانواده خود را بدون وابستگی به کمک های دولتی تامین نماید.

این کمک های دولتی می تواند  Sozialhilfe یا Arbeitslosengeld II باشد.

تبصره : در شرایطی فردمتقاضی می تواند از این قانون مستثنی گردد.

مثال 1: در شرایطی که فرد ناخواسته از کار اخراج شده اید و عملکرد وی باعث اخراج نشده باشد و پس از اخراج از کار هم مشتاقانه و بطور مرتب دنبال یافتن شغل بوده باشد ولی ناموفق نبوده, دریافت کمک های دولتی نمی تواند مانعی سر راه شهروند شدن فردمتقاضی باشد.

مثال 2 : هنگامی که فرد ناچار است از نوزاد خود مراقبت کنید و بهمین دلیل نیازمند کمک های دولتی هستید باز می توانید درخواست شهروندی آلمان ارائه دهد.

مثال 3: دانشجویان, دانش آموزان و کارآموزان دوره های آوسبیدونگ

مثال 4 : دریافت کمک هزینه تحصیل یا مسکن و یا دریافت بیمه بیکاری Arbeitslosengeld 1 هم تاثیرمنفی بر روی دریافت حق تابعیت آلمان نخواهد داشت.

5. دانستن زبان آلمانی :

دانش زبان آلمانی لازم نیست حتما عالی باشد بلکه به مقداری که فردمتقاضی بتواند امورات روزمره خود در جامعه آلمان را به پیش ببرد . برای ثابت کردن آن یکی از موارد زیر کافی است.

 1. داشتن مدرک زبان آلمانی B1 یا بالاتر
 2. گواهی سپری کردن موفقیت آمیز دوره اینتگراسیون
 3. چهار سال تحصیل موفقیت آمیز در مدارس آلمان
 4. داشتن مدرک کلاس 10 تحصیلی آلمان در یکی از مدارس (Realschule, Gymnasium oder Gesamtschule)
 5. مدرک فارغ التحصیلی یکی از مدارس عالی آلمان (Fachhochschule)
 6. مدرک دوره کارآموزی آوسبیلدونگ

تبصره : افرادی که به دلایلی نظیر سن بالا, مریضی یا معلولیت نتوانسته اند این مورد را به انجام برسانند می توانند با ارائه گواهی پزشکی از این قانون مستثنی شوند.

6.به رسمیت شناختن قانون اساسی آلمان

به زبان ساده سوگند خوردن به اینکه به قانون اساسی آلمان متعهد و وفادار خواهد ماند, آلمان را بعنوان کشوری آزاد و دمکراتیک بپذیرید و برضد نهادهای قانونی و منافع آن اقدامی انجام ندهد.

7. متقاضی نباید محکومیت قضایی سنگین داشته باشد.

حتی اگر متقاضی پرونده ای در دادگاههای آلمان یا حتی خارج از آلمان داشته باشد رسیدگی به درخواست تابعیت آلمان فرد متقاضی نگه داشته می شود تا نتیجه دادگاه مشخص شود.هر چند جرایم سبک مثل دزدی ساده از یک مغازه و امثال آن نمی تواند مانعی برای اخذ تابعیت آلمانی باشد ولی جرمهای سنگین مانند قتل یا دزدی مسلحانه و امثال آنها دلیل کافی برای رد درخواست تابعیت است.تخلف های نوجوانان, جرایم مالی که مدت حبس برای آنها تا 90 روز و همچنین حبس تعلیقی تا سه ماه از این شرط مستثنی شده اند.

9.واگذار نمودن تابعیت قبلی :

طبق قانون آلمان افراد نمی توانند دو تابعیت داشته باشند و متقاضی باید تابعیت قبلی خود را واگذار کند تا بتواند تابعیت آلمان را بدست بیاورد.

تبصره :

در مواردی متقاضی از قانون مذکور مستثنی می شود که چندمورد از آنها در زیر آمده اند.

 1. کشورهایی مثل ایران, افغانستان, لبنان, مراکش, سوریه, اریتره, الجزایر, کوبا و تونس که به شهروندان خود اجازه سلب تابعیت نمی دهند از این قانون مستثنی هستند و می توانند همزمان دو تابعیت داشته باشند.
 2. در شرایطی که کشور متبوع همکاری لازم را برای سلب تابعیت متقاضی را نداشته باشد.
 3. وقتی هزینه پروسه سلب تابعیت بیشتر از درآمد یک ماه Bruttolohn شخص باشد و توان پرداخت آن را نداشته باشد. این مقدار باید حداقل 1280 یورو باشد.
 4. برای افراد مسن بالای 60 سال یا بیماران هم می توان از این قانون صرفنظر کرد.

8. پرداخت هزینه درخواست تابعیت آلمان :

هزینه درخواست تابعیت آلمان برای هر نفر بالغ 255 یورو و برای افراد زیر 18 سال همراه خانواده که هیچ منبع درآمدی ندارند, 51 یورو است که باید پرداخت شود .افراد زیر سن که تنهایی اقدام به دریافت تابعیت کنند باید همان 255 یورو را پرداخت کنند.

تبصره : در شرایطی که درآمد شخص متقاضی پایین باشد یا اینکه تعداد زیادی کودک زیر 18 سال دارد می توان از اداره مربوطه تقاضای تخفیف کل یا بخشی از هزینه را کند و یا درخواست پرداخت اقساطی آن را داشته باشد.

آیا همسر یا فرزند شخص متقاضی هم می تواند همراه وی درخواست تابعیت آلمان کند ؟

بله . در حالت کلی کودک زیر 18 سال و همسر فرد متقاضی هم باید شرایط ذکرشده در بالا را برآورده سازند. اما با اختیار اداره مسول رسیدگی به پرونده این درخواست حتی هنگامی که همسر یا فرزند فردمتقاضی کمتر از هشت سال در آلمان اقامت دارند, انجام پذیر است.

همسر

به طور معمول بهنگام درخواست تابعیت باید همسر متقاضی حداقل چهار سال در آلمان اقامت داشته باشد واینکه متقاضی و همسر وی حداقل دو سال در آلمان با هم زندگی مشترک داشته باشند در اینضورت فردمتقاضی می تواند همراه با خود برای وی هم درخواست تابعیت آلمان کند.

فرزند

برای کودکانی که هنوز به سن 16 سالگی نرسیده باشد بعد از سه سال اقامت در آلمان می تواند بهمراه والدین خود درخواست تابعیت بدهند.در این حالت شرط دانستن زبان برای کودکان خیلی سخت گرفته نمی شود.

*امکان دارد فردی همه شرایط بالا را نداشته باشد ولی باز

ادمین

“آلمان اینفو” باهدف گردآوری اطلاعات و نیازمندی های موردنیاز برای زندگی در آلمان و تبدیل به “بانک جامع اطلاعات آلمان” ایجاد شده است. هنوز در ابتدای راه هستیم ولی مصمم که این هدف را به سرانجام برسانیم.

13 نظرات

ناشناس
9 ماه ago

آیا به دین یامذ هب شخص متقاضی دخالتی دارد یاخیر

Beni
تابعيت المان
9 ماه ago

با درود
من با يك خانم الماني ازدواج كردم و قبل از ازدواج اقامت سه ساله پناهندگي داشتم و در حال حاضر دو سال هست كه با هم زندگي ميكنيم و در مجموع 7 سال هست كه در المان هستم و از دولت كمك هزينه زندگي ميگيرم آيا براي به دست اوردن تابيعيت الماني احتياج هست كه من هزينه زندگي خود را بدم

A ba
9 ماه ago

با عرض معذرت يه سؤال داشتم اگر من در يك كشور اسيايي در رابطه با مواد مخدر زندان رفته باشم در مورد درخواست. پناهندگى مشكل إيجاد ميكند در ضمن در همان كشور باز ويزا به من داده ايا در ألمان براي من مسله إيجاد ميكند

Shahin Mirzazadeh
مدارس آلمان
9 ماه ago

در بخش ۵ ذکر شده: ۴ سال تحصیل موفق در مدارس آلمان, ممنون میشم اگر شفاف کنید که منظور از این بند چه چیزی است؟ آیا باید مدرک تحصیلی دانشگاهی از آلمان گرفت یا منظور مدرسه دیگری میباشد

  کاردو
  9 ماه ago

  منظور مدرسه است

حامد
خیلی
8 ماه ago

خیلی خوبین…ادامه بدید…

داوود
تقاضاي مليت
6 ماه ago

با عرض سلام و خسته نباشيد،ميخواستم بدونم مدت زمان گرفتن پاسبورت الماني از زمان تقاضا چند ماه طول ميكشه وايا طي اين هفت سال اگر بصورت پراكنده كار كرده باشم نه همه هفت سال را ايا به مشكل ميخورم .در ضمن من از سال ٢٠١١ تقاضاي پنهاهندگي ور سال ٢٠١٢ جواب مثبت گرفتم ايا اين يك سالي كي منتظر جواب بودم در اين مدت ٧ سال به حساب ميايد. خيلي مچكر ميشم اگر به اين عرايض بنده جواب بدهيد. باارزوي موفقيت

  ادمین
  6 ماه ago

  سلام این مدت قبل از قبولی هم به حساب میاد قانونا از زمان ارائه درخواست پناهندگی حساب میشه . بابت کار مهم زمانیه که شما درخواست می دهید البته اینکه باید از چه مدت قبل از درخواست شاغل بوده باشید را من متاسفانه نمیدونم .
  موفق باشید

عبدی
6 ماه ago

سلام مشاور محترم
من با 36 سال سن دارای لیسانس عمران از دانشگاه آزاد دارای گواهی مهارت فنی حرفه ای در( نقشه برداری درجه1 – نقشه برداری درجه2 – کارور سیستم اطلاعات جغرافیایی Autocad Land & Cevil 3D – GIS هستم.
لطفا راهنمایی بفرمایید که آیا من میتونم به آلمان مهاجرت کنم؟
از چه طریق اقدام کنم زودتر به نتیجه میرسم؟
ممنون از اینکه پاسخگو هستید.

Martin
Asylbewerber
5 ماه ago

Sehr geehrte Damen und Herren
Ich bedanke mich bei Ihnen Informationen.
Ich habe eine Frage, mein Asylantrag bekommt aber es war Negativ.
Ich habe im Integrationkurs angemeldet und nächst Monat B1 Qualifikation haben.
Ich weißes nicht, mit diese Qualifikation darff ich in Deutschland bleiben oder ich muss geduld bis mein Gerricht Termin?
Bitte mir Helfen
Freundliche Grüße
Martin

رRoweda Karimi
Passwort12345
2 ماه ago

سلام خسته نباشيد من بيمارهستم بيست سال است كه صرع دارم منكه حقوق بگيردولت هستم براي من گرفتن شهروندي الماني هم امكان پذيراس؟

  ادمین
  2 ماه ago

  سلام
  بله استثناء برای افراد مریض در قانون هست ولی اینکه چه بیماریی شامل این استثناها میشن من اطلاع کامل ندارم بهترین راه گرفتن مشاوره از اداره مربوطه است موفق باشید

ناشناس
4 هفته ago

سلام کسی که بیست روز سابقه زندان داشته باشد در اروپا آیا مانعی برای تابعیت آلمان است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب سایت را
را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه آلمان اینفو مطالب سایت را بلافاصله پس از انتشار در ایمیل خود داشته باشید.

از عضویت شما سپاسگزاریم.

مشکلی پیش آمده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به آلمان اینفو می باشد
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: