کمک هزینه تحصیلی بهنگام آوسبیلدونگ تحصیل در آلمان

05
دسامبر

کمک هزینه تحصیلی بهنگام آوسبیلدونگ

کمک هزینه تحصیلی بهنگام آوسبیلدونگ در آلمان

قبل از اینکه به انواع کمک هزینه های تحصیلی بهنگام آوسبیلدونگ در آلمان بپردازیم باید کوتاه انواع آوسبیلدونگ در آلمان را توضیح دهیم. در آلمان دو نوع آوسبیلدونگ (دوره آموزش فنی و حرفه ای) وجود دارد.

1. آوسبیلدونگ دوگانه Duale Ausbildung

در این حالت آموزش عملی در یک شرکت و آموزش تئوری در یک مدرسه فنی در طول دوره انجام می پذیرد. فرد کارآموز باید برای گذراندن دوره آوسبیلدونگ یک شرکت مجاز به ارائه دوره های آوسبیلدونگ را پیداکرده و با آن قرارداد می بندد مدت این دوره از 3 تا 3.5 سال طول می کشد و در این مدت کارآموز مبلغی را بعنوان دستمزد دریافت می کند که بسته به دوره های مختلف آوسبیلدونگ متفاوت است.

2.آوسبیلدونگ مدرسه ای Schuliche Ausbildung

در این حالت فردکارآموز بیشتر زمان آموزش خود را در یک مدرسه می گذراند اما در بعضی از دوره ها کارآموز در انتها یا حین دوره می بایست یک مدت بصورت کارآموز Praktikant/in بگذراند مثل رشته مربی مهدکودک. طول دوره از 1 تا 3 سال متغیر است.

در این حالت معمولا کارآموز در زمان آوسبیلدونگ برعکس حالت بالا هیچ مزدی دریافت نمی کند و بعضا باید هزینه های هم بابت دوره پرداخت نماید.

انواع کمک هزینه تحصیلی بهنگام آوسبیلدونگ

بهنگام آوسبیلدونگ در آلمان می توان در صورت نیاز کمک هزینه تحصیلی دریافت کرد که دو نوع و برای حالت های مختلف آوسبیلدونگ ارائه می شوند.

1. (Das Bundesausbildungsförderungsgesetz (BAföG 

این نوع کمک هزینه برای آوسبیلدونگ های مدرسه ای  Schuliche Ausbildung ارائه می شوند که برای هزینه های مربوط به دوره و هزینه های زندگی داده می شود برای اطلاعات دقیق تر از مقدار کمک هزینه  و ارائه درخواست برای BaföG حتما باید به اداره مربوطه در شهر خود سربزنید لیست ادارات مربوطه در ایالت های آلمان را در اینجا ببینید.

2. (Berufsausbildungsbeihilfe (BAB

این نوع کمک هزینه تحصیلی برای آوسبیلدونگ های دوگانه ارائه می شود در صورتیکه که :

  • فردکارآموز در جایی دور از خانه (والدین) آوسبیلدونگ خود را می گذراند.
  • فرد بالای 18 سال است و متاهل است یا اینکه با پارتنر خود زندگی میکند و یا حداقل یک فرزند دارد.
  • فرد کارآموز دارای معلولیت است.
  • فرد قبل از این دوره آوسبیلدونگ دیگری را نگذرانده باشد ( در مواردی استثناء قائل می شوند).
  • فرد کمتر از 30 سال سن دارد.

برای ارائه درخواست کمک هزینه تحصیلی BAB  باید به یکی از ادارات کار در محله خود سربزنید.

نکته: بعضی از آوسبیلدونگ های مدرسه ای Schuliche Ausbildung که از سوی مدارس فنی و حرفه ای خصوصی برگزارمی شوند از سوی دولت آلمان پشتیبانی مالی نمی شوند بهمین دلیل نمی توان BAföG دریافت کرد و بسیاری برای تامین هزینه های آوسبیلدنگ و زندگی سعی می کنند در کنار تحصیل کارکنند که تاثیر بدی بر روی یادگیری می گذارد. در این حالت اما می توان برای اجاره خانه Wohngeld(اگر کارآموز با والدین زندگی نمی کند) و Kindergeld (اگر فرزند شما کمتر از 25 سال است) یا Schüler-BaföG درخواست کرد در کنار آنها می توان هزینه های رفت و آمد را هم دریافت کرد.

– محاسبه مقدار قابل دریافت BAB

محاسبه BAB

 

 

-محاسبه مقدار قابل دریافت BAföG

محاسبه BAföG

 

ادمین

“آلمان اینفو” باهدف گردآوری اطلاعات و نیازمندی های موردنیاز برای زندگی در آلمان و تبدیل به “بانک جامع اطلاعات آلمان” ایجاد شده است. هنوز در ابتدای راه هستیم ولی مصمم که این هدف را به سرانجام برسانیم.

بدون نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب سایت را
را در ایمیل خود دریافت کنید

با عضویت در خبرنامه آلمان اینفو مطالب سایت را بلافاصله پس از انتشار در ایمیل خود داشته باشید.

از عضویت شما سپاسگزاریم.

مشکلی پیش آمده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به آلمان اینفو می باشد